2015 5k race results

Berthoud Habitat for Humanity 2015

Berthoud Habitat for Humanity 2015

Overall Finish List

June 06, 2015


Gilda


Berthoud Habitat 5k 2014

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace
       1    Craig Greenevit                                         434    45   M   ***** 40-49      17:15.5    5:34/M
       2    Bryan Burk                                              663    29   M       1 20-29      18:01.7    5:49/M
       3    Jacob Bebo                        Berthoud              473    41   M       1 40-49      18:51.7    6:05/M
       4    Jonathan Wyrwas                                         636    14   M       1 11-14      19:33.6    6:18/M
       5    Darren Clifford                                         428    53   M       1 50-59      19:45.1    6:22/M
       6    Kade Leonard                                            743    14   M       2 11-14      19:53.4    6:25/M
       7    Jackson Shorten                                         747    10   M       1  0-10      19:59.1    6:27/M
       8    Michael Erickson                                        457    16   M       1 15-19      19:59.9    6:27/M
       9    Lydia Gazdik                                            742    33   F   ***** 30-39      20:11.8    6:31/M
      10    John Roeske                       Loveland  CO          426    66   M       1 60-69      20:12.0    6:31/M
      11    Will Lorey                                              425    48   M       2 40-49      20:15.6    6:32/M
      12    Henry Erickson                                          458    14   M       3 11-14      20:36.7    6:39/M
      13    Kolta Strait                                            436    12   M       4 11-14      20:37.8    6:39/M
      14    Destry Schumacher                                       645    38   M       1 30-39      20:40.7    6:40/M
      15    Kevin Sethe                                             481    14   M       5 11-14      20:56.0    6:45/M
      16    Daniel Wangnild                                         418    38   M       2 30-39      20:58.3    6:46/M
      17    Bobby Holt                        Loveland  CO          427    10   M       2  0-10      21:13.2    6:51/M
      18    Jack Miera                                              482    17   M       2 15-19      22:03.0    7:07/M
      19    Matthew Miller                                          643    32   M       3 30-39      22:10.7    7:09/M
      20    Molly Miller                                            489    14   F       1 11-14      22:14.5    7:10/M
      21    Jj Devoe                                                487    14   M       6 11-14      22:19.0    7:12/M
      22    Tiff Rafferty                                           464    44   F       1 40-49      22:22.0    7:13/M
      23    Nicholas Wyrwas                                         637    16   M       3 15-19      22:26.8    7:14/M
      24    Phil Lapp                                               693    43   M       3 40-49      22:27.2    7:15/M
      25    Shaune Golemon                                          630    38   M       4 30-39      22:31.8    7:16/M
      26    Ryan Volk                                               430    39   M       5 30-39      22:35.6    7:17/M
      27    David Ahrens                                            423    34   M       6 30-39      22:41.7    7:19/M
      28    Michael Grow                                            632    54   M       2 50-59      22:41.9    7:19/M
      29    Reece Gazdik                                            741    11   M       7 11-14      22:46.6    7:21/M
      30    Hallie Cook                                             714    11   F       2 11-14      22:52.8    7:23/M
      31    Michelle Garver                                         474    32   F       1 30-39      22:53.3    7:23/M
      32    Stryde Stratton                                         671    12   M       8 11-14      22:59.5    7:25/M
      33    Christine Toress                                        479    45   F       2 40-49      23:01.3    7:25/M
      34    Benjamin Wangnild                                       696    38   M       7 30-39      23:07.0    7:27/M
      35    Lt Torress                                              478    13   M       9 11-14      23:16.4    7:30/M
      36    Nolan Simon                                             491    10   M       3  0-10      23:26.2    7:34/M
      37    Sidney Premer                     Loveland              707    11   F       3 11-14      23:31.1    7:35/M
      38    Parker Gazdik                                           740     9   M       4  0-10      23:35.7    7:36/M
      39    Susan Shoemaker                                         723    47   F       3 40-49      23:36.1    7:37/M
      40    Jakob Satur                                             655    16   M       4 15-19      23:43.3    7:39/M
      41    Jack Curran                                             691    31   M       8 30-39      23:55.8    7:43/M
      42    Christopher Kouns                                       702    47   M       4 40-49      23:58.3    7:44/M
      43    Harold Dunn                                             415    51   M       3 50-59      24:05.5    7:46/M
      44    Anna Miera                                              483    19   F       1 15-19      24:12.3    7:48/M
      45    Michael Baxter                                          634    37   M       9 30-39      24:20.5    7:51/M
      46    Jeff Satur                                              650    55   M       4 50-59      24:29.0    7:54/M
      47    Alex Schultz                                            722    13   F       4 11-14      24:35.1    7:56/M
      48    Carrie Cross                                            711    39   F       2 30-39      24:35.4    7:56/M
      49    Shawn Stratton                                          676    43   M       5 40-49      24:42.6    7:58/M
      50    Rachel Volk                                             431    32   F       3 30-39      24:43.3    7:58/M
      51    Luna Warren                                             664    18   F       2 15-19      25:00.1    8:04/M
      52    Caroline Ceager                                         448    48   F       4 40-49      25:11.4    8:07/M
      53    Evan Wangnild                                           736    11   M      10 11-14      25:15.4    8:09/M
      54    Dustin Knapp                                            692    33   M      10 30-39      25:16.9    8:09/M
      55    Tamera Oswald                                           705    54   F       1 50-59      25:22.7    8:11/M
      56    Bethany Keena                                           718    32   F       4 30-39      25:24.7    8:12/M
      57    Courtney Divine                                         414    22   F       1 20-29      25:28.9    8:13/M
      58    Kevin Angus                                             467    54   M       5 50-59      25:36.8    8:15/M
      59    Keith Junker                                            701    55   M       6 50-59      25:39.1    8:16/M
      60    Adam Beard                                              449    10   M       5  0-10      25:43.3    8:18/M
      61    Logan Nissen                                            720    12   F       5 11-14      25:44.1    8:18/M
      62    Jim Zimmerling                                          649    38   M      11 30-39      25:48.3    8:19/M
      63    Genivieve Babyar                                        499    11   F       6 11-14      26:00.2    8:23/M
      64    Jodi Massaro                                            653    38   F       5 30-39      26:14.7    8:28/M
      65    Jessi Wolf                                              654    38   F       6 30-39      26:15.0    8:28/M
      66    Tim Kellogg                                             477    53   M       7 50-59      26:20.9    8:30/M
      67    Brad Dick                                               631    24   M       2 20-29      26:27.0    8:32/M
      68    Alex Bartnes                                            496    18   M       5 15-19      26:32.0    8:34/M
      69    Brittni Bartnes                                         495    21   F       2 20-29      26:37.4    8:35/M
      70    Kace Thoren                                             447    12   M      11 11-14      26:44.8    8:37/M
      71    Matthew Pelphrey                                        469    11   M      12 11-14      26:48.8    8:39/M
      72    Cindy Golder                                            453    48   F       5 40-49      27:16.1    8:48/M
      73    Ella Erickson                                           456    11   F       7 11-14      27:18.2    8:48/M
      74    Kristine Obendorf                                       641    39   F       7 30-39      27:22.7    8:50/M
      75    Fred Ohrn                                               695    68   M       2 60-69      27:23.5    8:50/M
      76    Ty Cito                                                 633    45   M       6 40-49      27:34.6    8:54/M
      77    Charles Zander                                          677    60   M       3 60-69      27:36.9    8:54/M
      78    Rebecca Allison                                         668    28   F       3 20-29      27:44.2    8:57/M
      79    Joseph Allison                                          667    30   M      12 30-39      27:49.0    8:58/M
      80    Davon Cook                                              738    42   F       6 40-49      27:49.2    8:58/M
      81    Alissa Orvis                                            439    34   F       8 30-39      27:53.1    9:00/M
      82    Brooke Hoffman                                          700    35   F       9 30-39      27:58.8    9:01/M
      83    Agi Donahue                                             679    49   F       7 40-49      28:08.5    9:05/M
      84    Michael Magruder                                        726    53   M       8 50-59      28:10.7    9:05/M
      85    Janece Nissen                                           694    44   F       8 40-49      28:29.1    9:11/M
      86    Ella Strait                                             438     6   M       6  0-10      28:33.4    9:13/M
      87    David Pelphrey                                          468    8    M       7  0-10      28:33.7    9:13/M
      88    Abby Erickson                                           459    9    F       1  0-10      28:39.7    9:15/M
      89    Scott Erickson                                          470    50   M       9 50-59      28:42.1    9:15/M
      90    Lia Koolstra                                            419    12   F       8 11-14      28:59.1    9:21/M
      91    Mike Thoren                                             444    47   M       7 40-49      29:14.8    9:26/M
      92    C Garner                                                662    28   M       3 20-29      29:26.4    9:30/M
      93    Brad Cook                                               690    43   M       8 40-49      29:36.4    9:33/M
      94    Reuben Esh                                              680    37   M      13 30-39      29:37.0    9:33/M
      95    Jessica Driscoll                  Greeley  CO           648    25   F       4 20-29      29:39.0    9:34/M
      96    Ayanna Cito                                             657    15   F       3 15-19      29:40.3    9:34/M
      97    Danika Cito                                             656    16   F       4 15-19      29:40.6    9:34/M
      98    Shannon Franz                                           716    37   F      10 30-39      29:44.2    9:35/M
      99    Emma Lundgreen                                          719    13   F       9 11-14      29:45.8    9:36/M
     100    Valerid Hargen                                          429    39   F      11 30-39      30:15.1    9:45/M

Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Leslie Erickson 472 45 F 9 40-49 30:37.6 9:53/M
102 Sam Devoe 488 12 M 13 11-14 30:46.0 9:55/M
103 Angela Walsh 672 34 F 12 30-39 30:53.1 9:58/M
104 Jacob Brekke 713 8 M 8 0-10 30:57.2 9:59/M
105 Austin Schultz 712 10 M 9 0-10 30:59.6 10:00/M
106 Carina Saskin 324 54 F 2 50-59 31:11.8 10:04/M
107 Lillian Strait 437 9 F 2 0-10 31:19.1 10:06/M
108 Rebecca Lewis 704 22 F 5 20-29 31:21.0 10:07/M
109 Kelsi Thoren 446 9 F 3 0-10 31:27.5 10:09/M
110 Juliet Babyar 498 13 F 10 11-14 31:55.0 10:18/M
111 Briana Bennett 413 19 F 5 15-19 31:56.9 10:18/M
112 Eric Hauff 725 48 M 9 40-49 32:01.3 10:20/M
113 Meghan Poonen 721 32 F 13 30-39 32:20.2 10:26/M
114 Santosh Poonen 706 42 M 10 40-49 32:20.5 10:26/M
115 Christy Miller 673 31 F 14 30-39 32:24.7 10:27/M
116 Reece Gliko 681 41 M 11 40-49 32:31.7 10:29/M
117 Jennifer Baxter 635 37 F 15 30-39 32:53.0 10:36/M
118 Mckenna Hawkins 699 19 F 6 15-19 33:08.6 10:41/M
119 Nancy Hawkins 717 53 F 3 50-59 33:09.1 10:42/M
120 Angela Gattuso 685 26 F 6 20-29 33:09.4 10:42/M
121 Carolyn Esh 665 13 F 11 11-14 33:15.1 10:44/M
122 Christina Markham Berthoud 639 36 F 16 30-39 33:19.2 10:45/M
123 Landry Simon 492 7 M 10 0-10 33:20.7 10:45/M
124 Farah Holburn 493 39 F 17 30-39 33:21.3 10:45/M
125 Zoe Gliko 364 8 F 4 0-10 33:49.2 10:55/M
126 Lisa Gliko 638 36 F 18 30-39 33:51.8 10:55/M
127 Gwynneth Marks 734 8 F 5 0-10 34:05.5 11:00/M
128 Mason Premer 735 8 F 6 0-10 34:08.1 11:01/M
129 Erin Conlin 411 46 F 10 40-49 34:33.1 11:09/M
130 Glenn Devoe 323 76 M 1 70-98 34:41.2 11:11/M
131 Trina Tolman 659 23 F 7 20-29 34:51.0 11:15/M
132 Erin Prevsse 442 12 F 12 11-14 35:12.8 11:21/M
133 Darcy Dodge 443 36 F 19 30-39 35:35.4 11:29/M
134 Suzy Bulleh 445 47 F 11 40-49 35:35.7 11:29/M
135 Ajay Chakravarthy 452 39 M 14 30-39 35:36.5 11:29/M
136 Olivia Sambrusky 476 27 F 8 20-29 35:45.6 11:32/M
137 Kelly Ward 729 46 F 12 40-49 36:11.2 11:40/M
138 Tom Bennett 412 49 M 12 40-49 36:14.8 11:41/M
139 Katie Lapp 703 40 F 13 40-49 36:34.6 11:48/M
140 Helen Ingham 463 6 F 7 0-10 36:42.2 11:50/M
141 Derek Ingman 461 35 M 15 30-39 36:42.6 11:50/M
142 Ben Tolman 642 25 M 4 20-29 37:02.5 11:57/M
143 Jennifer Schlagel Berthoud 660 43 F 14 40-49 37:41.5 12:09/M
144 Isabella Thye 737 14 F 13 11-14 38:15.5 12:20/M
145 Russell Thye 709 50 M 10 50-59 38:16.0 12:21/M
146 Lisa Aston Bauers 745 57 F 4 50-59 38:50.0 12:32/M
147 John Bauer 746 52 M 11 50-59 38:50.3 12:32/M
148 Shane Schott 420 45 M 13 40-49 40:24.6 13:02/M
149 Tim Groat 698 60 M 4 60-69 41:25.8 13:22/M
150 Suzanna Spears 708 71 F 1 70-98 42:00.0 13:33/M
151 Dana Brungardt 739 31 F 20 30-39 42:11.2 13:36/M
152 Anna Schlagel 686 11 F 14 11-14 42:15.4 13:38/M
153 Nicolette Athrens 422 29 F 9 20-29 42:19.6 13:39/M
154 Deb Schawermahn 421 54 F 5 50-59 42:19.9 13:39/M
155 Victoria Devoe 486 44 F 15 40-49 42:40.9 13:46/M
156 Sue Selland Berthoud 424 52 F 6 50-59 42:43.3 13:47/M
157 Talitha Esh 666 16 F 7 15-19 43:29.2 14:02/M
158 Naomi Craner 732 11 F 15 11-14 43:35.6 14:04/M
159 Ruth Ann Stoltzfus 475 22 F 10 20-29 43:50.3 14:08/M
160 Martha Esh 651 38 F 21 30-39 43:50.5 14:08/M
161 Deanne Dick 652 52 F 7 50-59 46:05.3 14:52/M
162 Michael Dick 683 55 M 12 50-59 46:05.6 14:52/M
163 Genevieve Schumacher 646 33 F 22 30-39 46:51.8 15:07/M
164 Jamey Voyles 669 63 F 1 60-69 48:03.3 15:30/M
165 Ann Clarke Masonville CO 724 71 F 2 70-98 48:03.5 15:30/M
166 James Craner 731 7 M 11 0-10 48:23.0 15:36/M
167 Eleanor Craner 733 9 F 8 0-10 48:59.6 15:48/M
168 Laura Craner 715 33 F 23 30-39 48:59.8 15:48/M
169 Lydia Cabrara 484 5 F 9 0-10 50:30.3 16:17/M
170 Johanna Cabrera Berthoud 480 41 F 16 40-49 50:31.1 16:18/M
171 Stacey Premer 727 44 F 17 40-49 50:31.4 16:18/M
172 Lyn Simuns 640 58 F 8 50-59 50:53.3 16:25/M
173 Richard Salmon 728 80 M 2 70-98 52:37.8 16:58/M
174 Rn Pradna 375 99 F 1 99-99 53:22.6 17:13/M
175 Cate Schlagel 688 9 F 10 0-10 53:59.9 17:25/M
176 Stella Cabrera 374 10 F 11 0-10 54:00.3 17:25/M
177 Marie Cabrera 373 99 F 2 99-99 54:00.7 17:25/M
178 Emmy Ingham 460 35 F 24 30-39 54:32.2 17:35/M
179 Gail Cheever 471 62 F 2 60-69 54:35.6 17:36/M
180 Viola Cook 497 82 F 3 70-98 54:36.4 17:37/M
181 Kate Cook 744 22 F 11 20-29 54:36.7 17:37/M
182 Pat Karspeck 455 63 F 3 60-69 57:05.4 18:25/M
183 Laurie Hindman 440 55 F 9 50-59 57:08.3 18:26/M
184 Kathleen Henning 465 53 F 10 50-59 57:20.4 18:30/M
185 Jeanne Aiello 629 60 F 4 60-69 57:29.6 18:33/M
186 Elaine Wasserman 710 83 F 4 70-98 1:14:26.7 24:01/M


Berthoud Habitat for Humanity 2015

Berthoud Habitat for Humanity 2015

Age Group Results

June 06, 2015


Gilda


Berthoud Habitat 5k 2014

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lydia Gazdik                                            742   33        9      20:11.8    6:31/M             

Female 10 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Abby Erickson                                           459   9        88      28:39.7    9:15/M             
       2    Lillian Strait                                          437    9      107      31:19.1   10:06/M             
       3    Kelsi Thoren                                            446   9       109      31:27.5   10:09/M             
       4    Zoe Gliko                                               364   8       125      33:49.2   10:55/M             
       5    Gwynneth Marks                                          734    8      127      34:05.5   11:00/M             
       6    Mason Premer                                            735    8      128      34:08.1   11:01/M             
       7    Helen Ingham                                            463   6       140      36:42.2   11:50/M             
       8    Eleanor Craner                                          733    9      167      48:59.6   15:48/M             
       9    Lydia Cabrara                                           484   5       169      50:30.3   16:17/M             
      10    Cate Schlagel                                           688    9      175      53:59.9   17:25/M             
      11    Stella Cabrera                                          374   10      176      54:00.3   17:25/M             

Female 11 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Molly Miller                                            489   14       20      22:14.5    7:10/M             
       2    Hallie Cook                                             714   11       30      22:52.8    7:23/M             
       3    Sidney Premer                     Loveland              707   11       37      23:31.1    7:35/M             
       4    Alex Schultz                                            722   13       47      24:35.1    7:56/M             
       5    Logan Nissen                                            720   12       61      25:44.1    8:18/M             
       6    Genivieve Babyar                                        499   11       63      26:00.2    8:23/M             
       7    Ella Erickson                                           456   11       73      27:18.2    8:48/M             
       8    Lia Koolstra                                            419   12       90      28:59.1    9:21/M             
       9    Emma Lundgreen                                          719   13       99      29:45.8    9:36/M             
      10    Juliet Babyar                                           498   13      110      31:55.0   10:18/M             
      11    Carolyn Esh                                             665   13      121      33:15.1   10:44/M             
      12    Erin Prevsse                                            442   12      132      35:12.8   11:21/M             
      13    Isabella Thye                                           737   14      144      38:15.5   12:20/M             
      14    Anna Schlagel                                           686   11      152      42:15.4   13:38/M             
      15    Naomi Craner                                            732   11      158      43:35.6   14:04/M             

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Anna Miera                                              483   19       44      24:12.3    7:48/M             
       2    Luna Warren                                             664   18       51      25:00.1    8:04/M             
       3    Ayanna Cito                                             657   15       96      29:40.3    9:34/M             
       4    Danika Cito                                             656   16       97      29:40.6    9:34/M             
       5    Briana Bennett                                          413   19      111      31:56.9   10:18/M             
       6    Mckenna Hawkins                                         699   19      118      33:08.6   10:41/M             
       7    Talitha Esh                                             666   16      157      43:29.2   14:02/M             

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Courtney Divine                                         414   22       57      25:28.9    8:13/M             
       2    Brittni Bartnes                                         495   21       69      26:37.4    8:35/M             
       3    Rebecca Allison                                         668   28       78      27:44.2    8:57/M             
       4    Jessica Driscoll                  Greeley  CO           648   25       95      29:39.0    9:34/M             
       5    Rebecca Lewis                                           704   22      108      31:21.0   10:07/M             
       6    Angela Gattuso                                          685   26      120      33:09.4   10:42/M             
       7    Trina Tolman                                            659   23      131      34:51.0   11:15/M             
       8    Olivia Sambrusky                                        476   27      136      35:45.6   11:32/M             
       9    Nicolette Athrens                                       422   29      153      42:19.6   13:39/M             
      10    Ruth Ann Stoltzfus                                      475   22      159      43:50.3   14:08/M             
      11    Kate Cook                                               744   22      181      54:36.7   17:37/M             

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michelle Garver                                         474   32       31      22:53.3    7:23/M             
       2    Carrie Cross                                            711   39       48      24:35.4    7:56/M             
       3    Rachel Volk                                             431   32       50      24:43.3    7:58/M             
       4    Bethany Keena                                           718   32       56      25:24.7    8:12/M             
       5    Jodi Massaro                                            653   38       64      26:14.7    8:28/M             
       6    Jessi Wolf                                              654   38       65      26:15.0    8:28/M             
       7    Kristine Obendorf                                       641   39       74      27:22.7    8:50/M             
       8    Alissa Orvis                                            439   34       81      27:53.1    9:00/M             
       9    Brooke Hoffman                                          700   35       82      27:58.8    9:01/M             
      10    Shannon Franz                                           716   37       98      29:44.2    9:35/M             
      11    Valerid Hargen                                          429   39      100      30:15.1    9:45/M             
      12    Angela Walsh                                            672   34      103      30:53.1    9:58/M             
      13    Meghan Poonen                                           721   32      113      32:20.2   10:26/M             
      14    Christy Miller                                          673   31      115      32:24.7   10:27/M             
      15    Jennifer Baxter                                         635   37      117      32:53.0   10:36/M             
      16    Christina Markham                 Berthoud              639   36      122      33:19.2   10:45/M             
      17    Farah Holburn                                           493   39      124      33:21.3   10:45/M             
      18    Lisa Gliko                                              638   36      126      33:51.8   10:55/M             
      19    Darcy Dodge                                             443   36      133      35:35.4   11:29/M             
      20    Dana Brungardt                                          739   31      151      42:11.2   13:36/M             
      21    Martha Esh                                              651   38      160      43:50.5   14:08/M             
      22    Genevieve Schumacher                                    646   33      163      46:51.8   15:07/M             
      23    Laura Craner                                            715   33      168      48:59.8   15:48/M             
      24    Emmy Ingham                                             460   35      178      54:32.2   17:35/M             

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tiff Rafferty                                           464   44       22      22:22.0    7:13/M             
       2    Christine Toress                                        479   45       33      23:01.3    7:25/M             
       3    Susan Shoemaker                                         723   47       39      23:36.1    7:37/M             
       4    Caroline Ceager                                         448   48       52      25:11.4    8:07/M             
       5    Cindy Golder                                            453   48       72      27:16.1    8:48/M             
       6    Davon Cook                                              738   42       80      27:49.2    8:58/M             
       7    Agi Donahue                                             679   49       83      28:08.5    9:05/M             
       8    Janece Nissen                                           694   44       85      28:29.1    9:11/M             
       9    Leslie Erickson                                         472   45      101      30:37.6    9:53/M             
      10    Erin Conlin                                             411   46      129      34:33.1   11:09/M             
      11    Suzy Bulleh                                             445   47      134      35:35.7   11:29/M             
      12    Kelly Ward                                              729   46      137      36:11.2   11:40/M             
      13    Katie Lapp                                              703   40      139      36:34.6   11:48/M             
      14    Jennifer Schlagel                 Berthoud              660   43      143      37:41.5   12:09/M             
      15    Victoria Devoe                                          486   44      155      42:40.9   13:46/M             
      16    Johanna Cabrera                   Berthoud              480   41      170      50:31.1   16:18/M             
      17    Stacey Premer                                           727   44      171      50:31.4   16:18/M             

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tamera Oswald                                           705   54       55      25:22.7    8:11/M             
       2    Carina Saskin                                           324   54      106      31:11.8   10:04/M             
       3    Nancy Hawkins                                           717   53      119      33:09.1   10:42/M             
       4    Lisa Aston Bauers                                       745   57      146      38:50.0   12:32/M             
       5    Deb Schawermahn                                         421   54      154      42:19.9   13:39/M             
       6    Sue Selland                       Berthoud              424   52      156      42:43.3   13:47/M             
       7    Deanne Dick                                             652   52      161      46:05.3   14:52/M             
       8    Lyn Simuns                                              640   58      172      50:53.3   16:25/M             
       9    Laurie Hindman                                          440   55      183      57:08.3   18:26/M             
      10    Kathleen Henning                                        465   53      184      57:20.4   18:30/M             

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jamey Voyles                                            669   63      164      48:03.3   15:30/M             
       2    Gail Cheever                                            471   62      179      54:35.6   17:36/M             
       3    Pat Karspeck                                            455   63      182      57:05.4   18:25/M             
       4    Jeanne Aiello                                           629   60      185      57:29.6   18:33/M             

Female 70 to 98

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Suzanna Spears                                          708   71      150      42:00.0   13:33/M             
       2    Ann Clarke                        Masonville  CO        724   71      165      48:03.5   15:30/M             
       3    Viola Cook                                              497   82      180      54:36.4   17:37/M             
       4    Elaine Wasserman                                        710   83      186    1:14:26.7   24:01/M             

Female 99 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rn Pradna                                               375   99      174      53:22.6   17:13/M             
       2    Marie Cabrera                                           373   99      177      54:00.7   17:25/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Craig Greenevit                                         434   45        1      17:15.5    5:34/M             

Male 10 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jackson Shorten                                         747   10        7      19:59.1    6:27/M             
       2    Bobby Holt                        Loveland  CO          427   10       17      21:13.2    6:51/M             
       3    Nolan Simon                                             491   10       36      23:26.2    7:34/M             
       4    Parker Gazdik                                           740    9       38      23:35.7    7:36/M             
       5    Adam Beard                                              449   10       60      25:43.3    8:18/M             
       6    Ella Strait                                             438    6       86      28:33.4    9:13/M             
       7    David Pelphrey                                          468   8        87      28:33.7    9:13/M             
       8    Jacob Brekke                                            713    8      104      30:57.2    9:59/M             
       9    Austin Schultz                                          712   10      105      30:59.6   10:00/M             
      10    Landry Simon                                            492   7       123      33:20.7   10:45/M             
      11    James Craner                                            731    7      166      48:23.0   15:36/M             

Male 11 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jonathan Wyrwas                                         636   14        4      19:33.6    6:18/M             
       2    Kade Leonard                                            743   14        6      19:53.4    6:25/M             
       3    Henry Erickson                                          458   14       12      20:36.7    6:39/M             
       4    Kolta Strait                                            436   12       13      20:37.8    6:39/M             
       5    Kevin Sethe                                             481   14       15      20:56.0    6:45/M             
       6    Jj Devoe                                                487   14       21      22:19.0    7:12/M             
       7    Reece Gazdik                                            741   11       29      22:46.6    7:21/M             
       8    Stryde Stratton                                         671   12       32      22:59.5    7:25/M             
       9    Lt Torress                                              478   13       35      23:16.4    7:30/M             
      10    Evan Wangnild                                           736   11       53      25:15.4    8:09/M             
      11    Kace Thoren                                             447   12       70      26:44.8    8:37/M             
      12    Matthew Pelphrey                                        469   11       71      26:48.8    8:39/M             
      13    Sam Devoe                                               488   12      102      30:46.0    9:55/M             

Male 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Erickson                                        457   16        8      19:59.9    6:27/M             
       2    Jack Miera                                              482   17       18      22:03.0    7:07/M             
       3    Nicholas Wyrwas                                         637   16       23      22:26.8    7:14/M             
       4    Jakob Satur                                             655   16       40      23:43.3    7:39/M             
       5    Alex Bartnes                                            496   18       68      26:32.0    8:34/M             

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bryan Burk                                              663   29        2      18:01.7    5:49/M             
       2    Brad Dick                                               631   24       67      26:27.0    8:32/M             
       3    C Garner                                                662   28       92      29:26.4    9:30/M             
       4    Ben Tolman                                              642   25      142      37:02.5   11:57/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Destry Schumacher                                       645   38       14      20:40.7    6:40/M             
       2    Daniel Wangnild                                         418   38       16      20:58.3    6:46/M             
       3    Matthew Miller                                          643   32       19      22:10.7    7:09/M             
       4    Shaune Golemon                                          630   38       25      22:31.8    7:16/M             
       5    Ryan Volk                                               430   39       26      22:35.6    7:17/M             
       6    David Ahrens                                            423   34       27      22:41.7    7:19/M             
       7    Benjamin Wangnild                                       696   38       34      23:07.0    7:27/M             
       8    Jack Curran                                             691   31       41      23:55.8    7:43/M             
       9    Michael Baxter                                          634   37       45      24:20.5    7:51/M             
      10    Dustin Knapp                                            692   33       54      25:16.9    8:09/M             
      11    Jim Zimmerling                                          649   38       62      25:48.3    8:19/M             
      12    Joseph Allison                                          667   30       79      27:49.0    8:58/M             
      13    Reuben Esh                                              680   37       94      29:37.0    9:33/M             
      14    Ajay Chakravarthy                                       452   39      135      35:36.5   11:29/M             
      15    Derek Ingman                                            461   35      141      36:42.6   11:50/M             

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jacob Bebo                        Berthoud              473   41        3      18:51.7    6:05/M             
       2    Will Lorey                                              425   48       11      20:15.6    6:32/M             
       3    Phil Lapp                                               693   43       24      22:27.2    7:15/M             
       4    Christopher Kouns                                       702   47       42      23:58.3    7:44/M             
       5    Shawn Stratton                                          676   43       49      24:42.6    7:58/M             
       6    Ty Cito                                                 633   45       76      27:34.6    8:54/M             
       7    Mike Thoren                                             444   47       91      29:14.8    9:26/M             
       8    Brad Cook                                               690   43       93      29:36.4    9:33/M             
       9    Eric Hauff                                              725   48      112      32:01.3   10:20/M             
      10    Santosh Poonen                                          706   42      114      32:20.5   10:26/M             
      11    Reece Gliko                                             681   41      116      32:31.7   10:29/M             
      12    Tom Bennett                                             412   49      138      36:14.8   11:41/M             
      13    Shane Schott                                            420   45      148      40:24.6   13:02/M             

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Darren Clifford                                         428   53        5      19:45.1    6:22/M             
       2    Michael Grow                                            632   54       28      22:41.9    7:19/M             
       3    Harold Dunn                                             415   51       43      24:05.5    7:46/M             
       4    Jeff Satur                                              650   55       46      24:29.0    7:54/M             
       5    Kevin Angus                                             467   54       58      25:36.8    8:15/M             
       6    Keith Junker                                            701   55       59      25:39.1    8:16/M             
       7    Tim Kellogg                                             477   53       66      26:20.9    8:30/M             
       8    Michael Magruder                                        726   53       84      28:10.7    9:05/M             
       9    Scott Erickson                                          470   50       89      28:42.1    9:15/M             
      10    Russell Thye                                            709   50      145      38:16.0   12:21/M             
      11    John Bauer                                              746   52      147      38:50.3   12:32/M             
      12    Michael Dick                                            683   55      162      46:05.6   14:52/M             

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Roeske                       Loveland  CO          426   66       10      20:12.0    6:31/M             
       2    Fred Ohrn                                               695   68       75      27:23.5    8:50/M             
       3    Charles Zander                                          677   60       77      27:36.9    8:54/M             
       4    Tim Groat                                               698   60      149      41:25.8   13:22/M             

Male 70 to 98

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Glenn Devoe                                             323   76      130      34:41.2   11:11/M             
       2    Richard Salmon                                          728   80      173      52:37.8   16:58/M